NOWY Nr "Jego Serce"

pomoc małżeństwom
i zainteresowanym osobom

Pielgrzymka do Hiszpanii i Francji

Pielgrzymi na tle sanktuarium w LourdesW dniach od 27 kwietnia do 4 maja 2011 r. grupa naszych parafian wraz z ks. Markiem udała się na pielgrzymkę do Hiszpanii i Francji.

W Hiszpanii zwiedzano takie miasta jak Santa Susana, Saragossa z sanktuarium Nuestra Se?ora del Pilar (Matki Bożej na Kolumnie), Girona, Figueres i Barcelona.

Prawie całe dwa dni przeznaczono także na wyjazd do Lourdes we Francji i pobyt w tamtejszym sanktuarium.

Program wyjazdu

1 Dzień

Przejazd autokarem do Berlina. Przelot z Berlina do Barcelony, transfer do Santa Susany, zakwaterowanie, czas wolny, obiadokolacja, nocleg w hotelu nad morzem.

Santa Susanna ? niewielka miejscowość wypoczynkowa, położona obok ważnego miasta portowego Calella, leżąca w niedalekiej odległości od popularnych kurortów turystycznych Blanes i Lloret de Mar.

Miejscowość posiada rozłożyste plaże i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i plażowych. Jest prawdziwym rajem dla tych, którzy w czasie urlopu lubią się dobrze bawić i wypoczywać na łonie przyrody.

2 Dzień

Przejazd autokarem do Saragossy. Zwiedzanie sanktuarium maryjnego. To największa barokowa świątynia w Hiszpanii i jedna z najważniejszych ze swej epoki.

Drugą katedrą archidiecezji saragoskiej jest kościół San Salvador (La Seo). Jest uważana za pierwszą na świecie świątynię maryjną, ponieważ zachowuje się w niej kolumnę, na której według tradycji Maryja - żyjąc jeszcze w Jerozolimie - objawiła się w ciele apostołowi Jakubowi 2 stycznia 40 roku.

Ośrodkiem sanktuarium jest jaspisowa kolumna z XV-wieczną figurką Madonny z Dzieciątkiem. Madonna del Pilar jest patronką Świata Hiszpańskiego, a jej święto w dniu 12 października jest świętem narodowym Hiszpanii, a także miejscem walk żołnierza polskiego.

3 Dzień

Dzień wolny. Wycieczka statkiem do Tossa de Mar, zwiedzanie mauretańskiego zamku,wypoczynek na plaży.

Wieczorem bal na zamku u króla w Torderro: pokazy walk rycerskich, królewskie biesiadowanie, widowisko taneczne - flamenco, zabawa taneczna mieszczan.

Powrót do hotelu, nocleg.

4 dzień

Przejazd autokarowy do miejscowości Girona - miasta w północno-wschodniej Hiszpanii w Katalonii. Znajduje się tam jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii oraz katedra na wzgórzu Montjuic. Spacer po przepięknym starym mieście.

Figueres. Miasto związanego z życiem najciekawszego artysty XX w., jednego z najbardziej znanych surrealistów Salwadorem Dali, oglądanie jego prac w muzeum zaprojektowanym przez samego artystę.

5 dzień

Przejazd autokarowy do Lourdes, zakwaterowanie, obiadokolacja.

Wyjście na procesję ze świecami, odwiedzenie nocne Groty Massabielle, powrót do hotelu, nocleg.

6 dzień

Dzień w Lourdes.

Poranna msza św. w Grocie Massabielle, powrót do hotelu na śniadanie.

Zwiedzanie Sanktuarium i miejsc związanych z życiem św. Bernadetty. Droga Krzyżowa. Czas na indywidualną modlitwę w Sanktuarium i kąpiel w basenach wypełnionych wodą z cudownego źródełka.

Obiadokolacja. Procesja ze świecami, nocleg.

7 dzień

Wyjazd z Lourdes, przejazd do Montserrat.

Montserrat to główny ośrodek religijny regionu Katalonii i jeden z ważniejszych ośrodków pielgrzymkowych, głównie za sprawą Czarnej Madonny, zwanej La Moreneta. Legenda głosi, że wyrzeźbił ją św. Łukasz, a do Barcelony przywiózł św. Piotr. Ukrywana przed Maurami miała zostać cudownie odnaleziona w jednej z grot masywu Montserrat w IX wieku.

Powrót do Santa Sussany, obiadokolacja i nocleg.

8 dzień

Pakowanie się do autokaru, wyjazd z hotelu, przejazd do Barcelony na zwiedzanie miasta, jednego z najładniejszych miast Europy, pełnego urokliwych zaułków i zabytkowych budowli. Spacer po mieście

Sagrada Familia

Sagrada Familia - wejście

Sagrada Familia - świątynia Pokutna Świętej Rodziny, uważana za arcydzieło architektury i symbol Barcelony. Budowa rozpoczęta w 1882 r. wciąż jest nieukończona.

Aleja Ramblas, Park Guell - zaprojektowany przez Antoniego Gaudi.

Stadion FC Barcelona.

Przejazd na lotnisko w Barcelonie i powrót do Polski.

Msze św.

W okresie wakacyjnym

Niedziele
godz. 700,  900, 1030, 1900

godz. 800, 1800

Święta w dni pracy
godz. 630, / 900 albo 1600 /, 1800

Pierwsze piątki miesiąca
godz. 800, 1600, 1800

Dni powszednie, niedziele
i święta
pół godziny przed mszą św.

Pierwszy czwartek miesiąca
godz. 1700 - 1800